11

Şevval

Yazar: on 22:24

Es-Selâm u Aleykum...

Sevgili đerkenαя arkadaşımın birkaç gün önce blogunda Şevval ayı ile ilgili paylaştığı yazıyı ben de değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum. Mâlumunuz Şevval ayında tutulan 6 gün orucu bir çoğumuz biliriz ama faziletlerinden genelde haberimiz olmaz. Hele bir de bu ayda kılınacak 8 rekatlık bir namaz varmış ki faziletleri çok güzel çok eftal bir namazmış. İşte bilmediğimiz bu bilgileri anlatan o güzel yazıyı ben de paylaşayım ki ne kadar çok kişiye ulaşır bilgi verir faydalı olursak o kadar güzel olacaktır. -Şevval'in son 9 günündeyiz-Şimdiden Allah kabul ve makbul eylesin. Ramazandan sonra Şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur."
(Taberani)

"Ramazan orucu ile Şevvalde de altın gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır."
(İbni Mace)

"Ramazan ayı orucu on aya, Ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur." 
(İbni Huzeyme)

Ve şöyle bir haber daha; Enes bin Malik (r.a.)'dan rivayet olunan hadisi şerifte,

Peygamber Efendimiz(s.a.v) şöyle buyurdular :

-"Kim Şevval ayında ister gece ister gündüz olsun sekiz rekat namaz kılarsa,Her rekatta 1 Fatiha 15 İhlası şerif okuyup. Namazdan sonra 70 Salevatı Şerife, 70 Tesbih duası(SübhanAllahi velhamdulillahi vela ilahe illAllahu vAllahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyilaziim ) okursa, 
Beni hak Peygamber olarak gönderen Hz.Allaha yemin ederim ki; Herhangi bir kul bu namazı tarif ettiğim gibi kılarsa muhakkak Allahü Teala(c.c) o kimsenin kalbine ilim ve hikmet pınarları akıtır.O hikmetlerle dilini konuşturur,O kişiye dünyanın derdini gösterdiğinde devasını da gösterir.
Yine beni hak Peygamber olarak gönderen Allaha yemin olsun ki; Kim bu namazı vasf ettiğim gibi kılarsa, bu kılmış olduğu namazın en son secdesinden başını kaldırmadan mağfiret olur.
O kişi, o yıl içerisinde vefat ederse, affa uğramış ve şehid olarak ölür.Eğer o kişi bu namazı seferde kılarsa varacağı yere kolaylıkla varır. Oradaki maksadına erer.Eğer o kişi borçlu ise , Allahu Teala(c.c) onun borcunu eda ettirir.Eğer o kişi ihtiyaç sahibi ise Allahu Teala(c.c) onun ihtiyacını giderir. 
Yine beni hak Peygamber olarak gönderen Allah'a yemin olsun ki; Herhangi bir kimse bu namazı kılarsa, Allahu Teala bu namaz içinde okuduğu ayetteki her bir harf karşılığında ona Cennette mahrefe verir."
 
Ashab sorar ; "Mahrefe nedir ? Ya RasulAllah!"

Peygamber Efendimiz(s.a.v) buyurdular ;
"Mahrefe Cennette Bağlık,bahçelik, bostanlık, hurmalıktır ki; Bir atlı her bir ağacın gölgesinde 100 sene at koştursa yine de nihayete ulaşamaz.(Başladığı noktaya varamaz)"

 
Kaynak: Gunyetuttalibin arapça aslı:Cilt 2/Sayfa 249

|

11 Comments


Şevval orucunu biliyordum ama namazını bilmiyordum

Allah razı olsun

vesilenle öğrenmiş oldum

Rabbim eda etmeyi nasip etsin
Amin...

Gecen mübarek olsun


şevval ayı namazını ilk kez duydum, biraz araştırayım bu namazı paylaşım için sağolasın canım


Ah bende bir tanesini tuttum kaldı 5 i inş. bu hafta bitirmeyi arzu ediyorum Allah'ın izniyle,ama namazı ilk kez duydum ve not aldım hemen Teşekkürler bilgilendirme için..


@muhabbetsofrası
Ben de bilmiyordum namazı böylece öğrenmiş olduk Rabbim kılmayı da nasip etsin inşaAllah ve kabul etsin :)

hayırlı geceler

@Dürr-i Yektâ
güvenilir bir kaynaktan alındığını sanıyorum canım yine de araştırmak lazım tabii ki :)

@zeynep
ben de 4 tanesini tuttum çok şükür son 2 yi de yarın ve öbür gün tutup bitiririm inşaAllah Allah nasîb ederse :) rica ederim ne kadar çok kişi duyarsa o kadar fayfalı oluruz :)


Merhaba,
bende namazı biliyordum ama orucunu bilmiyordum.Benim kızım şevval ayında doğdu ve ismi şehval.
dikkatimi çekti başlık ve okumaya geldim hemen,çok memnun kaldım.Yüreğine sağlık.

Ama bişey sormak istiyorum,borçlandığımız oruçları tutmak istiyorum kısmet olursa ama bahsettiğin günlere denk gelirse aceba olurmu onu merak ettim,bilginiz varsa yorum yazabilirmisiniz bana,

teşekkürler.

sevgilerimle...


ben de aynı soruyu sormuştum daha önce ama borç olan oruçlarımız üzerimize farz oldukları için onlara niyet etmemiz gerekiyormuş Şevval orucu olarakta tutsak niyet kaza orucu olmalı Allah inşaAllah ikisinin de sevabını verir :) ama yine de Şevval'in ayrı sevabını almak isterim derseniz eftali Şevval'i ayrı borcu ayrı tutmaktır yine de siz borçlara niyet edin malum hayata bir garantimiz yok


paylaşımınız için Allah razı olsun..sevgiler..


yüreğine sağlık.

teşekkürler.

sevgilerimle...


Allah kabul etsin kardeşim, vesile olanlar sağolsun bizlere de :) Daha çok insanın istifade edebilmesi duasıyla..

Esselamu aleykum


Ben bu sene tutamadim :( Allah beni affetsin insallah. normalde hep tutardim iyi yapmadim biliyorum.... Sevval ayi namazini ben de daha önce duymadim.... Yalniz fotograflar cok güzel... tesekkürler bu güzel paylasim icin canim...

Copyright © 2009 lâ-illâ All rights reserved. Theme by Laptop Geek. | Bloggerized by FalconHive.