10

Barkot Sorgulama

Yazar: on 22:28 in
Nedense bir ürünü aldığımda (ürün ne olursa olsun) ilk olarak barkoduna bakıyorum ve 869 sa içim biraz daha rahat ediyor. Resmen bir alışkanlık haline geldi başka kodlar olursa da çok merak ediyorum. Bugün yine bir barkod numarasını merak edip araştırırken hem kullandığım neutrogena ürünümün Fransız malı olduğunu öğrendim :S hem de aslında ürünlerin barkod numaralarının o ülkede üretildiği anlamına gelmediğini öğrendim. Tobb'un yaptığı açıklamayı olduğu gibi buraya alıntılıyorum :)


868 veya 869 Önekinin Nasıl Anlaşılması Gerekir ?

Ülkemizde zaman zaman yerli malı kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla barkod numarası (GTIN) 869 ile başlayan ürünlerin satın alınmasını teşvik eden kampanyalar yürütülmektedir. Ancak söz konusu kampanyaların tüketiciler açısından yanıltıcı olmaması için aşağıdaki hususların dikkate alınması gerekmektedir.
Barkod Sistemi (GS1 Sistemi) merkezi Brüksel’de bulunan GS1 Organizasyonu tarafından yönetilmektedir. GS1 Organizasyonu TOBB-GS1 Türkiye'ye 868 veya 869 önekini tahsis etmiştir, başka bir ifade ile TOBB-GS1 Türkiye üyelerine 868 veya 869 öneki ile başlayan firma önekleri vermektedir. Firmalar da bu firma öneklerini ürünlerini numaralandırmakta kullanmaktadır.   
GS1 barkod ve numaralama sisteminin temel amacı bilgi sistemlerine daha hızlı ve doğru bilgi aktarılmasını sağlayarak tedarik zinciri yönetiminde etkinliği ve verimliliği artırmaktır. GS1 Üye organizasyonlarının farklı öneklere sahip olmasının sebebi ürünlerin menşeini belirlemek değil, dünya üzerinde kullanılan herhangi iki numaranın birbiriyle çakışmasının önüne geçmektir. GS1 Sistemi kapsamında ürünlere verilen barkod numarasının üreticisi tarafından verilmesi tavsiye edilmekle birlikte zorunlu tutulmamıştır, ürün dağıtıcısı, ihracatçısı hatta ithalatçısı tarafından da numaralandırılabilir.
Bu sebeple bir ürünün barkodunun 868 veya 869 ile başlaması o ürünün kesinlikle Türkiye’de üretilmiş olduğunun garantisi değildir. İthalatçı bir firmanın, TOBB-GS1 Türkiye’ye başvurarak almış olduğu 868 veya 869 ile başlayan firma öneki ile ithal ettiği ürünü numaralandırması GS1 Sistemi açısından bir sakınca taşımamaktadır. Benzer şekilde bir ürünün 868 veya 869 dışında bir numara ile başlaması da o ürünün kesinlikle Türkiye dışında üretilmiş olduğunun göstergesi değildir. Ülkemizde de üretim yapan uluslar arası firmalar merkez ofislerinin bulunduğu yerden almış oldukları firma öneki ile ülkemizde üretilen bir ürünü numaralandırabilir.Son kısmı özellikle kalın yazdım ki açıklama da görüldüğü gibi ürün firmaları türkiye barkodu alabiliyorlarmış ve bu da ürünün burada üretildiğini göstermiyormuş. Yani artık sadece made in turkey görmeye önem vereceğiz demektir :) bilmiyorum bir ben mi manyağım böyle ürünlerin üzerindeki tüm yazıları inceleyen ama eğlenceli değil miii :)


Tabi yine de hala benim gibi merak edenler oluyorsa onlar için barkot numaralarının resim halini buldum :D :))) hemen indiriyoruz merakımız yükseldikçe bakıyoruz (:

Haalaa ben yine de güvenmiyorum bu kodlara derseniz ki bazı kodlar da yok zaten :) ya da internetten bakmak isterseniz en güvenilir adres tobb yani http://gs1.tobb.org.tr/gepir_v2_barcode.php :) Ne kadar meraklı bir insanım işte böyle işim gücüm yok oturuyorum ürünleri inceliyorum :D 

|

10 Comments


Ay cok ilginç hiç aklıma gelmez ;)câya gel;)
http://coco-jelly.blogspot.com/


valla tebrik ediyorum,hiç barkota bakmak aklıma gelmemişti,sağolasın,sevgiler


@coco-jelly
ben fazla meraklı bir insanım galiba :D ya da türk malı olsun diye önem verdiğim için de olabilir :) bundan sonra eminim sen de bakacaksın ama canım :D

@otuzundansonra
artık sen de bakarsın abla (: made in turkey yazmasına ama 869 lar da işe yaramıyormuş :)


barkot olayının hikaye olduğunu düşünmüştüm hep. kısmen haklı da sayılıyorum :D
yine de boykota devam. bilinçli boykota;)


kesinlikle haklıymışsın canım :) boykota devamm (:


Selamun Aleykum, Hayırlı Cumalar.Yazınızda bahsi geçen " bilmiyorum bir ben mi manyağım böyle ürünlerin üzerindeki tüm yazıları inceleyen " bu konuda ve kısımda, yanlız değilsiniz o manyaklardan biri de benim.


ve Aleykum Selam :)
estağfirullah efendim o ne demek ben kendime söylemiştim :)
bakmak gerek aslında ama işte ben türkiyede fabrikaları var yine de bize iş imkanları sağlıyorlar diyordum ama öyle değilmiş malesef


Bu tarz şeylere kesinlikle dikkat etmek gerek.Çoğumuz bunlardan habersiziz,bunu burda dile getirmen çok iyi..


Barkoda ben de pek bakmıyorum açıkçası. Üzerinde türk malı yazanları almaya çalışıyorum ama herkes çakal olmuş. Ne yazarlarsa yazsınlar.


Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler barkod çözümleri olarak teşekkür ederiz.

Copyright © 2009 lâ-illâ All rights reserved. Theme by Laptop Geek. | Bloggerized by FalconHive.