0

Uyku'ya hazırlık

Yazar: on 00:35 in
Peygamber Efendimiz s.a.v. Günlerden Bir gün Hz.Ali'ye r.a Şöyle Buyurmuş

Ey Ali şu 5 şeyi yapmadan yatma:

1-Kuran-ı kerim'in hepsini okumadan

2-4000 dirhem sadaka vermeden

3-Kabeyi ziyaret etmeden

4-Cennette yerinizi hazırlamadan

5-Küs olduğun biriyle barışmadan.

Hz Ali (r.a) şaşırdı ve dedi ki Ey Allahın rasulü bu nasıl olur?

Efendimiz şöyle buyurdu:

1- (3 kere) İhlas süresi Kuran-ı kerim'in hepsine eşittir.

2-(4 kere) Fatiha süresi 4000 dirheme eşittir.

3- (10 kere) “Lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîke lehü. Lehü’l-mülkü ve lehû’l-hamdü yuhyî ve yümîtü ve hüve alâ külli şey’in kadîr.” demende kabeyi ziyarete eşittir.

Anlamı: ALLAH’tan başka ilah yoktur, birdir, ortağı yoktur. Mülk de O’nun, hamd da O’nun. Diriltir ve öldürür. Ve O her şeye kâdirdir.

4-(10 kere) "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azîm" demen cennette yerini hazırlamana vesiledir.

Anlamı: Yüce ve azametli Allah'a dayanmayan güç ve kuvvet yoktur.

5- (10 kere) "Estağfirullah el azîm ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyel kayyûm ve etûbü ileyh" demen dargın ve husumetli olduğun insanlarla barışmış derecesinde ecre vesiledir.


Resimdeki yazı da diyorki: Muhammed'den daha büyük bir adam var mı? Dillerimiz der ki hayır yok. Ya gönüllerimiz, aslolan gönülden yoktur diyebilmektir. Gönül ise ancak O'nun aşkıyla dolduğu zaman hal dili ile yoktur der. Yani ki anam babam, canım sana feda olsun diyebilecek kadar, adını duyduğu zaman burnunun direği sızlayacak kadar O'nunla ve O'nun aşkıyla yaşamaktır O'nun büyüklüğünü kabul etmek. Bu da ancak sünnetleri üzere yaşamaktan geçer. Ben Efendimiz'in bu sözlerini okuduğumda hayretlere düştüm ki Rabbim bizlere ne büyük bir nimet ile bir gece de yapamayacağımız şeyleri yapabilmeyi bahşeylemiş. Şimdi bizlere düşen on dakikamızı ayırmak. Ama acaba ayırabilecek miyiz bu vakti? Ve acaba gerçekten gönüllerimizden Muhammed'den (s.a.v) daha büyük adam yoktur diyebilecek miyiz?

|

0 Comments

Copyright © 2009 lâ-illâ All rights reserved. Theme by Laptop Geek. | Bloggerized by FalconHive.